Рада вітати Вас на своєму блозі. Без прагнення до наукової роботи вчитель неминуче підпадає під владу трьох педагогічних демонів: механічності, рутинності, банальності. Він дерев’яніє, кам’яніє, опускається. А. Дістервег !

Метод «Скрайбінг»

Метод «Скрайбінг»: яскраве подання навчального матеріалу
Прийом для творчої візуалізації навчального матеріалу та її види. Етапи створення власного скрайбінгу та інтернет-інструменти для підготовки їх відеоверсій.
Який спосіб запам'ятовування для Вас найбільш дієвий? Особисто ви зможете відтворити максимум з прочитаного, почутого чи записаного?
Спеціалісти стверджують, що найкраще сприймається візуальна інформація, вона швидше систематизується, а кольорові образи ліпше запам'ятовуються. Тому пропонуємо вашій увазі метод навчання із залученням яскравої візуалізації.

Що таке скрайбінг

Скрайбінг (з англійської scribe - робити екскіз, нарис) – це метод розповіді чи пояснення, який супроводжується графічною ілюстрацією головного змісту сказаного. Виходить свого роду ефект паралельного наслідування, тобто ми слухаємо розповідь про щось і одночасно бачимо графічну відповідність почутому.
«Покоління мобільного інтернету», автор проекту: Сопін Владислав, Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» Запорізької обласної ради

Навіщо потрібен скрайбінг

Головна мета скрайбінгу – допомогти краще опанувати зміст та запам'ятати сенс нової інформації завдяки залученню візуалізації. Головне завдання цього прийому – донести інформацію у максимально зрозумілому і привабливому для слухача форматі.
Тому для створення яскравої картинки залучаються різноманітні типи зображень – малюнки, піктограми, символи, окремі ключові слова (написи, гасла), схеми, діаграми тощо.
 
Унаочнення теоретичних відомостей щодо внутрішньої будови Землі
Головні переваги скрайбінгу:
  • яскравість;
  • лаконічність;
  • інформативність;
  • креативність представлення інформації.
В ідеалі, дивлячись на скрайб-візуалізацію, слухач повинен відтворити в пам'яті почуту розповідь хоча б у загальних рисах.

Різновиди візуалізації:

Скрайбінг – це не лише короткі мальовані відео. Практично кожен вчитель практикує унаочнення на уроках, підкріплюючи пояснення відповідними схемами чи малюнками на дошці. Тому в залежності від часу відтворення виділяють такі види скрайбінгу:
  1. Скрайбінг-фасілітація – супроподження розповіді схематичними малюнками, графіками, діаграмами тощо у реальному часі. Такий формат практикується вчителями на уроках найчастіше.
  2. Відеоскрайбінг – короткі яскраві відеопояснення з певних питань, які супроводжуються схематичними малюнками, класичним прикладом такої візуалізації є принцип викладання youtube-каналів «Научпок», «Цікава наука» тощо.
Як ваш телефон змінює вас? [AsapScience]
В залежності від форм залучення наочності виділяють такі різновиди скрайбінгу:
  • мальований (схеми та малюнки зроблені від руки на будь-якій поверхні);
  • аплікаційний (на фон наклеюються чи накладаються готові зображення).
  • магнітний (зображення закріплюються на поверхні за допомогою магнітів);
  • фланелеграфний (готові зображення чіпляються до ворсистої поверхні за допомогою липучок тощо);
  • 3D-скрайбінг (об'ємні малюнки, які створюються за допомогою 3D-ручки).

Головні етапи створення скрайбінгу:

Перш ніж приступати до створення візуалізацій, окресліть головний зміст, який ви плануєте донести до учнів. Це необхідно аби через надмірну кількість образів не втратився сенс змісту розповіді. Тому рекомендуємо здійснювати підготовку таким чином:
  • Придумати ідею. Вона повинна бути зрозумілою і актуальною.
  • Обрати спосіб візуалізації. В залежності від мети та доступних засобів оберіть, яким чином буде зображено головний зміст (малюнок, аплікація, магніти тощо).
  • Підготувати сценарій. Необхідно заздалегідь продумати план розповіді та дібрати відповідне візуальне відтворення до кожного з етапів.
  • Зробити заготовки. Якщо заплановане яскраве представлення у реальному часі, підготуйте відповідні заготовки для здійснення певного виду скрайбінгу (маркери чи кольорову крейду для мальованого; наліпки, аплікації, магніти, 3D-ручки для інших видів). Якщо запланований відеоскрайбінг, оберіть найбільш зручну для вас програму, в якій можна створити та змонтувати сюжетні складові у єдиний відеоряд.
  • Провести скрайбінг-сесію або змонтувати відеоролик. На фінішному етапі необхідно перевірити, що образи в достатній мірі відтворюють теоретичний зміст, а пояснення вміщується в запланований час.
Створення відеоскрайбінгу с використанням сервісу PowToon 

«На Урок» рекомендує такі інструменти для створення відеоскрайбінгу:

  • Power Point – програма підготовки та перегляду презентацій, що є частиною базового пакету Microsoft Office, а також онлайн. За допомогою цього інструменту можна зробити найпростішу відеоанімацію: анімації на слайді будуть яскраво доповнювати усну розповідь, що допоможе слідувати головному принципу скрайбінгу – «эфекту паралельного наслідування».
  • PowToon – англомовний онлайн-сервіс з набором готових шаблонів і можливістю створення відеопрезентацій. Безкоштовні можливості сервісу дещо обмежені: за готовим шаблоном можна створити відео до 45 секунд, а без шаблону – до 5 хвилин. Готові проекти можна безпосередньо завантажувати на YouTube, але безкоштовною версією можна користуватися лише 3 дні після реєстрації.
  • GoAnimate – англомовний онлайн-сервіс, що дозволяє перетворити презентацію на мультиплікаційний фільм. Кожен елемент має стандартні налаштування (колір, розмір) та індивідуальні (настрій персонажа, декомпозиція фону тощо). Сервер пропонує велику колекцію дій з персонажами, у разі виникнення проблем можна користуватися підказками. Термін дії безкоштовної версії 14 днів з моменту реєстрації.
  • Sparkol VideoScribe – безкоштовна програма, яка дозволяє створювати якісні відеоскрайби. За допомогою цього інтернет-інструменту можна створити власну відеоанімацію всього за кілька хвилин. В процесі монтажу можна додавати власний тест, графічні, готові аудіо-файли чи записані з використанням мікрофону, змінювати фон та шрифти. Також можна вибирати зовнішній вид руки, яка робить малюнки.  До кожного елементу добираються індивідуальні налаштування (час відтворення, розмір, положення на екрані тощо).
  • Animaker – англомовний інструмент для створення 2D та 3D анімацій, інфографіки та відеоінфографіки. Програма має широкий ряд можливостей для роботи з текстовим оформленням. Перевагою цього інтернет-ресурсу є те, що він є сервісом-хмарою, тобто працювати над своїм проектом можна з будь-якого комп'ютера з власного акаунту, а створювати анімації до 2 хвилин можна безкоштовно.

Як вирішити мовну проблему з англомовним ресурсом?

Переважна більшість інтернет-інструментів для створення відеоскрайбінгу є англомовними. Однак, якщо ваша англійська недосконала, то мовний бар'єр можна легко вирішити таким чином:      
Для автоматичного перекладу тексту web-сторінки більш зрозумілою для вас мовою використовуйте браузер Google Chrome (в правому куті адресного рядку пошуку міститься спеціальний маленький значок GR, натиснувши в ньому на Параметри, можна обрати бажану мову автоматичного перекладу).

Спробуйте цей прийом на уроках! Його використання сприяє якнайкращому запам'ятовуванню навчального матеріалу! Адже залучення скрайбінгу дозволяє яскраво та творчо візуалізувати будь-яку інформацію, зробивши акценти на ключових моментах.
А завдання учням по створенню власних малюнків цим методом сприяє розвитку креативності та системного мислення.
 Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok


Останнім часом все частіше модне слово «скрайбінг» стало з'являтися на просторах Інтернету, входити до лексикону дизайнерів і людей, що мають відношення до бізнесу. Як у випадку з більшістю запозичених іноземних слів, щоб розібратися зі значенням, варто закликати на допомогу словник. Отже, дослівно «скрайбінг» (англ. Scribing) - це описування або розмітка, scribe - переписувати, описувати, розмічати, а scriber - це інструмент для розмітки. Стосовно до того контексту, про який йде мова в сучасному креативному середовищі, скрайбінгом називається візуалізація інформації за допомогою графічних символів, які просто і зрозуміло відображають її зміст та внутрішні зв'язки.
Скрайбінг - це результат роботи скрайбером (або скрайба) - людини з унікальною комбінацією навичок. Професійний скрайбером - не обов'язково художник. Він повинен не стільки вміти малювати, скільки швидко знаходити точні й прості візуальні символи для понять або явищ. Не менш важливі якості - вміння уважно слухати, аналізувати інформацію і виділяти головне.
Найбільш поширені види скрайбінга: скрайбінг-фасилітація і відеоскрайбінг.
Скрайбінг-фасилітація Скрайбінг-фасилітація - це метод перекладу інформації з вербальної системи у візуальну та фіксування її в режимі реального часу. Скрайбер замальовує основні ідеї та ключові моменти презентації, лекції, конференції, замінюючи іменники і дієслова картинками, схемами, графіками. Скрайбінг з успіхом використовується як у бізнесі (під час проведення стратегічних сесій, на організаційних нарадах), так і в освіті. В принципі, скрайбінг застосуємо в будь-яких ситуаціях, де в буквальному сенсі необхідно подивитися на ситуацію в цілому, мати можливість проаналізувати зв'язки і відносини, побачити прогалини і нестиковки. Скрайбінг-фасилітація допомагає залучити учасників в процес генерування ідей і прийняття рішень, дає їм можливість сформулювати свої думки по-новому.
Відеоскрайбінг Відеоскрайбінг - це дивовижний і ефективний метод передачі повідомлення певній аудиторії. У нього кілька переваг. По-перше, глядач спостерігає багаторазово прискорений процес малювання, що саме по собі завжди викликає позитивні емоції, пробуджує інтерес і утримує увагу краще, ніж звичайний відеоряд. Глядачеві стає цікаво що ж відбудеться далі, він залучається до візуальної розповіді і стежить за ходом історії. По-друге, в процесі сприйняття одночасно беруть участь слухова і зорова системи, в яких повідомлення транслюється паралельно. Це значно збільшує відсоток засвоєної інформації, а також закріплює її в пам'яті на більш довгий термін. Відеоролики, створені в стилі скрайбінг, головним чином застосовуються для передачі інформаційних і рекламних повідомлень.
Отже, скрайбінг - новітня техніка презентації, коли виступ доповідача ілюструється "на льоту" малюнками фломастером на білій дошці (або аркуші паперу); виходить ніби "ефект паралельного слідування", коли ми й чуємо і бачимо приблизно одне і те ж, при цьому графічний ряд фіксується на ключових моментах аудіоряду. Скрайбінг може бути "ручний" і "комп'ютерний".
Ручний - класичний: голос за кадром розповідає про що-небудь, рука в кадрі малює зображення, що ілюструють усну розповідь. У такому скрайбінгу використовуються, як правило, аркуші паперу або презентаційна дошка, кольорові олівці, маркери, фломастери, пензлі і фарби, а також елементи аплікації. По-своєму унікальний скрайбінг можна створити навіть за допомогою малюнків на піску.
Тривалість скрайбінгів - до 10 хвилин .
Типи зображень: малюнки, піктограми, символи, букви, цифри ... Аудіоряд - важлива частина презентації.
Скрайбінг «малювальний». Рука художника малює в кадрі паралельно з текстом, що звучить за кадром
Приклад: відео «348 секунд про саамів» http://youtu.be/6xtMtAy_L0g
Скрайбінг «аплікаційний» У кадр викладаються готові зображення, відповідні озвученому тексту Приклад: відео «Так ось ти який, північний олень!» Http://youtu.be/WKfLTcfql40
Скрайбінг «магнітний» Готові зображення кріпляться магнітами на презентаційну магнітну дошку .
Скрайбінг «фланелеграфа» Фланелеграф підходить для "екранізації" казок та інших історій для дітей Приклад - відео «Посадив дід ріпку ...». Автор: MirTebeRad http://youtu.be/MVBs6jHFzZM
При створенні комп'ютерного скрайбінга використовуються спеціальні програми і онлайн-сервіси.

5 безкоштовних програм для створення мальованих відео та анімації презентацій
VideoScribe  - англоязычная программа, которая позволяет создавать отличные видеоскрайбинги всем, кто не умеет рисовать. Ее можно скачать на официальном сайте компании и бесплатно протестировать в течение 7 дней. Изначально программа предложит белый холст, который предстоит заполнить своим контентом.

В отличие от PowToon, вся презентация в VideoScribe размещается на одном большом поле, а не на нескольких слайдах. Если такой вариант вас не устраивает, можно создать несколько маленьких скрайб-презентаций, а потом соединить их в один сюжет с помощью видеоредактора.

VideoScribe позволяет выбрать цвет и текстуру фона, шрифт и вариант изображения руки, которая держит карандаш или кисть. 

В библиотеке иллюстраций хранятся сотни картинок по разнообразным темам (бизнес, эмоции, еда и напитки, здоровье, инструменты, транспорт, погода, спорт, медиа, строительство, люди). Можно загрузить свои изображения. К каждому элементу применимы настройки: время, в течение которого изображение будет нарисовано, цветовая гамма, размер, положение на доске. 

К видеоскрайбингу можно записать свой голос или добавить подходящий саундтрек из имеющейся библиотеки.

Як скачати и налаштувати  програму?
Як додати зображення у презентацію?
Як додати фонову музику  та голос?
Як працювати  з текстом?
Перетворення  елементів у презентації.
Як імпортувати  відео?
2. Sparcol VideoScribe — www.sparkol.com
Сервіс Sparkol VideoScribe - дозволяє створювати відеоролики з ефектом, промальовування сюжету від руки. Все настільки просто, що з ним розібратися будь-яка людина. Sparkol VideoScribe - це ідеальне рішення для маркетологів та власників малого бізнесу, так як можна робити відмінні рекламні ролики, що ідеально підходять для презентації товарів або послуг. Блог російською мовою: www.sparkolpro.ru
У пробній версії програми передбачено 3 готові шаблони, які допоможуть створити свою першу анімовану презентацію. Шаблони є готовими варіантами викладу переваг вашого товару для кінцевих споживачів.
У програмі передбачена велика бібліотека анімованих зображень і картинок на різні тематики. По кожній картинці можна подивитися короткий відео – прев’ю про те, як вона буде намальована в кадрі вашої презентації. У створену презентацію ви можете додати потрібний аудіо-супровід і записати голос за кадром. Презентація може бути експортована у відео-формат, а також у pdf файл.
3. PowToon — www.powtoon.com
PowToon - безкоштовний онлайн-додаток для створення анімованих відео - презентацій з додатковими платними можливостями. У програмі передбачено кілька варіантів анімації тексту на слайдах: написання тексту від руки, послідовне поява літер, а також прості варіанти анімації тексту, до яких всі звикли в програмі PowerPoint. А бібліотека анімованих зображень неймовірно велика: моделі різних чоловічків у векторній графіці і безліч елементів інфографіки. А більш складні зображення можна придбати за оплату підписки. У бібліотеці готових шаблонів можна вибрати оформлення, яке найбільш підходить для вашої відео-презентації.
Сервіс дозволяє експортувати створену мультимедійну презентацію на Youtube.
Если вам нужен простой и удобный онлайн-сервис для создания анимационных роликов, интерактивных инфографик, презентаций, обязательно попробуйте powtoon.com.
Инструмент предоставляет бесплатную и платные (от 89$) версии. Бесплатно можно создавать проекты длительностью до 5 минут, с использованием 11 стилей и 46 мелодий, объем хранилища аккаунта – 100 Мб памяти.
Главный плюс powtoon.com – достаточно разнообразное количество уже готовых роликов, оформленных для разных целей, – представление проектов, подведение итогов, публикация объявлений, знакомство с командой, видео для краудфандинговых акций, анонсы, объяснения и так далее.
За 5 минут мы создали вот такой ролик:
Очевидных минусов в бесплатной версии инструмента 2: логотип сервиса и ограниченный выбор шрифтов на других яызках. Русский, к примеру, поддерживает только шрифт International.
Как создать проект?
1. Пройдите регистрацию, нажмите кнопку “Создать” (Create)
2. Выберите один из готовых шаблонов роликов внизу
Powtoon.com - сервис для создания анимационных роликов и презентаций
или один из стилей
Powtoon.com - сервис для создания анимационных роликов и презентаций
3. Постройте собственное видео/презентацию из предложенных картинок-шаблонов (все элементы можно будет поменять позже, этот пункт для создания обзей структуры)
Powtoon.com - сервис для создания анимационных роликов и презентаций
3. Добавьте свой текст, логотипы и так далее.
Powtoon.com - сервис для создания анимационных роликов и презентаций
Готовое видео можно опубликовать на YouTube или Vimeo, а также скачать в виде форматов Ppt, Pdf или встроить на сайт/блог с помощью HTML-кода.
4. Moovly - www.moovly.com
Moovly - це програма для розробки мультимедійних презентацій - Moovly. Платний онлайн-сервіс з урізаними безкоштовними можливостями. Безкоштовне використання сервісу дозволяє створювати анімовані презентації з роздільною здатністю 480, тривалістю до 10 хвилин, з обмеженою кількістю стилів оформлення. За допомогою даної програми ви можете створити анімовану відео-презентацію, звичайну презентацію і рекламний банер. У безкоштовної версії програми доступна велика кількість анімованих картинок і елементів інфографіки. Для кожного елемента ви можете вибрати від 10 різних варіантів анімації. Створені відео ви можете викласти на Youtube або Facebook та завантажити у форматі відео або flash. 
5. GoAnimate - www.goanimate.com
GoAnimate - найцікавіша онлайн - програма зі створення презентацій і анімованих відео-роликів з широкими можливостями. Програма має безкоштовну версію з обмеженими можливостями і різні варіанти щомісячної підписки. У GoAnimate представлені дуже різноманітні шаблони презентацій, в яких ви знайдете велику кількість анімованих зображень. Частину зображень можна навіть коректувати: змінювати нахил і розмір елементів, прибирати зайві елементи. Готову презентацію можна скачати або викласти на Youtube. 
6.Plotagon - www.plotagon.com
Програма Plotagon дозволяє робити власні фільми, просто написавши сценарій, а віртуальні актори втілять його в життя. Програма знаходиться на стадії бета-тестування і вільна для скачування. Хоча додаткові сцени і акторів прийдеться купити. Поки користувач пише свій сценарій, програма дає йому можливість вибрати «акторів» з невеликого списку, а також місцевість, де все буде відбуватися. Автор може вказати, яким чином слід вимовляти конкретну репліку: сумним голосом, веселим, настороженим і т. д.

Немає коментарів:

Дописати коментар